Meerdere kankersoorten: N21RMR studie

  1. Titel en naam onderzoek, versie en datum
    Onderzoek naar de nauwkeurigheid van het meten van weefseleigenschappen met MRI, versie 3, 01 juli 2025

  2. Korte beschrijving
    Voorafgaand aan een bestralingsbehandeling worden anatomische MRI-scans gebruikt om de positie van de tumor en ook de positie van de omliggende gezonde weefsels te bepalen. Op basis hiervan kan een bestralingsplan gemaakt worden. We weten echter dat er met MRI meer 
    informatie over de tumor gemeten kan worden dan alleen de positie, vorm en grootte. Met zogenaamde kwantitatieve MRI is het mogelijk om weefseleigenschappen van de tumor, bijvoorbeeld diffusie, te meten. Deze weefseleigenschappen kunnen inzicht geven in de verwachtte effectiviteit van een bestralingsbehandeling.

    Het Antoni van Leeuwenhoek beschikt naast MRI-scanners ook nog over een MRI‐versneller waarbij een MRI‐scanner is toegevoegd aan het bestralingstoestel (de versneller). Hiermee kunnen we MRI beelden maken vlak voor de bestraling en ook tijdens de bestraling. Met behulp van kwantitatieve MRI bij elke bestraling zou het in de toekomst mogelijk kunnen 
    worden om het effect van bestraling op de tumor te meten. Uiteindelijk zou de behandeling zelfs aangepast kunnen worden als er tijdens de behandeling op basis van kwantitatieve MRI blijkt dat het effect van bestraling niet is zoals van tevoren verwacht was.

  3. Doel 
    Het doel van deze studie is om de technische ontwikkeling van kwantitatieve MRI te bevorderen. Het betreft een studie waarbij er naast de standaard werkwijze binnen elke substudie een of meer extra kwantitatieve beelden zullen worden opgenomen. De verwachting is dat we door deze nieuwe technieken eigenschappen van de tumor kunnen meten die effect hebben op de bestralingsbehandeling en hierdoor patiënten in de toekomst een nog meer gepersonaliseerde behandeling kunnen bieden.

  4. Duur van de studie 
    7 jaar (2021-2028)

  5. Merknamen
    Niet van toepassing

  6. Wordt er geloot? 
    Nee. Bij dit onderzoek speelt loting geen rol. 

Voorwaarden (inclusiecriteria)

De voorwaarden voor deelname aan dit onderzoek zijn onder andere:

  • Patiënten ouder dan 18 jaar die een diagnostische MRI krijgen ter voorbereiding van een radiotherapie behandeling en of behandeld worden op de MRI-versneller
  • Patiënten hebben voldoende algemene lichamelijke conditie. De arts beoordeelt aan de hand van de medische gegevens of patiënten daadwerkelijk voor dit onderzoek in aanmerking komen.

Behandeling tijdens het onderzoek 

1. Wat houdt deelname aan de studie in/ indeling groepen
Er zijn voor de patiënt geen voordelen te verwachten van deelname aan dit 
onderzoek. Er wordt een tweede MRI-scan gemaakt om te valideren dat de geteste kwantitatieve MRI-scan betrouwbaar is. Deze tweede MRI-scan heeft geen gevolgen voor de behandelingen, ook zal de behandeling er niet voor worden uitgesteld.
2. Mogelijke bijwerkingen/ risico’s/ ongemakken
Iedere behandeling kan ongemakken hebben. Een mogelijk ongemak van dit 
onderzoek is het kloppende, zoemende of ratelende geluid dat u hoort tijdens een MRI-scan
3. Behandeling wordt gestopt als:

  • De behandelend arts vindt dat de nadelige gevolgen van bijwerkingen voor de patiënt groter zijn dan de mogelijke voordelen.
  • De patiënt zelf besluit te stoppen.

4. Extra belasting
De patiënt krijgt een extra MR-scan sessie van maximaal 30 minuten op een dag 
waarop de patiënt al een andere afspraak heeft in het ziekenhuis.

Deelnemende ziekenhuizen

Antoni van Leeuwenhoek 

Onderzoeksgegevens
1. Wetenschappelijke titel
Test-retest validation of quantitative MRI
2. Kankersoort
Meerder tumor types, waaronder lever metastases, long tumoren, nier tumoren, rectale tumoren en prostaat tumoren
3. Fase Trial: niet van toepassing
4. Maximaal aantal patiënten
208 patiënten
5. Initiatiefnemers
Prof. Dr. U.A. van der Heide
6. Coördinatoren
Dr. M.E. Nowee

Goedkeuring

Het onderzoek naar deze nieuwe behandeling is getoetst door een erkende medisch-ethische toetsingscommissie. Deze heeft geoordeeld dat het verantwoord is om de medewerking van patiënten te vragen. Voor meer informatie zie CCMO

Vermelding in trialregister:
OMON: NL006870

Meer informatie

Nederlandse titel: Onderzoek naar de nauwkeurigheid van het meten van 
weefseleigenschappen met MRI