Nucleair geneeskundig onderzoek:
DMSA nierscintigrafie
Binnenkort wordt u verwacht voor een DMSA nierscintigrafie op de afdeling Nucleaire Geneeskunde van het Antoni van Leeuwenhoek. Met dit onderzoek worden de nieren in beeld gebracht, kunnen we eventuele functieschade in beeld brengen en kan de links-rechtsverhouding worden bepaald. In deze folder leest u wat dit onderzoek inhoudt en waar u rekening mee dient houden.
Voorbereiding
Voor dit onderzoek is geen specifieke voorbereiding nodig. Het is verstandig gemakkelijk zittende kleding te dragen en sieraden en metalen voorwerpen zoveel mogelijk thuis te laten.
Het onderzoek
Het onderzoek bestaat uit:
- De toediening (10 minuten)
- Opnames ongeveer 3 uur na de toediening (30 minuten)
In de toedieningsruimte krijgt u een injectie in een bloedvat met een geringe hoeveelheid radioactieve vloeistof, deze radioactieve stof heeft geen bijwerkingen.
De vloeistof verspreidt zich via uw bloedvaten naar de nieren en zal na ongeveer 3 uur door de nieren zijn opgenomen. De tussenliggende tijd kunt u in het ziekenhuis of elders doorbrengen.
U wordt geadviseerd om minimaal een halve liter water extra te drinken in de tijd tussen de injectie en de opnames. U kunt gewoon eten en naar het toilet gaan.
In de onderzoeksruimte dient u uw (broek)zakken te legen en metalen voorwerpen zoals een riem af te doen. Meestal kunt u uw kleding aanhouden. Daarna komt u op de onderzoekstafel te liggen en wordt u onder de gammacamera gepositioneerd. Het is belangrijk dat u zo ontspannen mogelijk op de onderzoekstafel ligt. Er worden opnames uit verschillende richtingen gemaakt. Het onderzoek duurt ongeveer 30 minuten. Tijdens het onderzoek wordt u begeleid door een medisch nucleair werker.
U kunt geen begeleiding meenemen in de onderzoeksruimte.
Na het onderzoek
U kunt de afdeling Nucleaire Geneeskunde verlaten zodra de laatste opnames klaar zijn. Het onderzoek wordt beoordeeld door de nucleair geneeskundige en de uitslag gaat naar uw behandelend specialist.
Zwangerschap en borstvoeding
Een ongeboren kind is gevoelig voor straling. Informeer altijd uw arts als u zwanger bent of denkt te zijn, zodat de risico’s van de straling afgewogen kunnen worden tegen de noodzaak van het onderzoek.
Geeft u borstvoeding, dan moet u de eerste 24 uur na het onderzoek de melk afkolven en wegspoelen door het toilet.
U mag altijd iemand meenemen naar het ziekenhuis ter ondersteuning, maar geen kinderen of een (mogelijk) zwangere vrouw. Na het onderzoek zijn er geen nadelige gevolgen voor de omgeving.
Meer informatie?
Indien u beperkingen heeft in uw mobiliteit, wilt u dit ons dan tijdig melden.
Kunt u om dringende redenen uw afspraak niet nakomen, laat dat dan tenminste één dag voor het onderzoek weten aan de afdeling nucleaire geneeskunde. We kunnen dan de voor u gereserveerde tijd en apparatuur voor andere patiënten gebruiken.
Voor vragen en informatie over het onderzoek kunt u contact opnemen met de afdeling Nucleaire Geneeskunde.
U vindt informatie over de bereikbaarheid van de afdeling op www.avl.nl/nucleaire.
Praktische informatie
Contact
Ons algemene nummer is 020 512 9111. Onze telefonisten verbinden u graag door met de juiste afdeling.
Voor dringende zaken buiten kantooruren kunt u vragen naar het Weekend-, Avond- of Nachthoofd. Bel bij medische spoed altijd 112. Voor andere vragen verzoeken wij u te wachten tot de volgende werkdag.
Centrum Patiënteninformatie
Wilt u meer informatie omdat u of een naaste te maken heeft met kanker? Onze medewerkers denken graag met u mee. U kunt bellen of zonder afspraak binnenlopen.
Lees meer over het Centrum Patiënteninformatie
Centrum voor Kwaliteit van Leven
Heeft u behoefte aan professionele steun tijdens en na uw behandeling? Dan kunt u een afspraak maken bij ons centrum via uw behandelaar.
Lees meer over het Centrum voor Kwaliteit van Leven
Route & adres
U vindt meer praktische informatie over uw bezoek, de route & parkeren, onze bezoektijden en voorzieningen en diensten op onze website.